Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg i Europejską Agencję Rozwoju z Kielc połączył list intencyjny zapowiadający ścisłą współpracę

Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg i Europejską Agencję Rozwoju z Kielc połączył list intencyjny zapowiadający ścisłą współpracę. Dla obu podmiotów jest to ważne wydarzenie, z racji na znaczenie budowy sieci kontaktów z południowo-wschodnimi partnerami. Kołobrzeski port podkreśla, że dąży do utrwalenia korytarzy transportowych, które powstały po agresji rosyjskiej na Ukrainę.

Podpisanie listu intencyjnego miało miejsce 17 października podczas II Międzynarodowej Konferencji „Polska – Ukraina – Świętokrzyskie. Przestrzeń dla wspólnego biznesu”.  Zorganizowali ją: Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza Przedstawicielstwo w Kielcach oraz Europejska Agencja Rozwoju z Kielc.

Sygnatariuszami listu byli: Artur Lijewski, prezes Zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg i Mirosław Kopik, dyrektor PUIG w Kielcach, prezes EAR. Konferencję przygotowano przede wszystkim z myślą o przedsiębiorcach z Polski i Ukrainy, zainteresowanych rozszerzeniem działalności poza granice kraju.

Zarówno prezes kołobrzeskiego portu jak i dyrektor agencji zadeklarowali, że widzą potencjał w obsłudze portu w obszarach gospodarczych ważnych dla firm z obydwu regionów. Współpraca ma doprowadzić do uzyskania efektu synergii działań, wymiany doświadczeń i osiągania wzajemnych korzyści. Podpisanie listu ma doprowadzić do jak najszybszej realizacji współpracy w zakresie transportu i tym samym do wzrostu potencjału gospodarczego regionów.

Rozwój współpracy wynikał z doświadczeń, jakie miały miejsce niedługo po agresji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Już na początku kwietnia tego samego roku z kołobrzeskiego portu wypłynął transport ukraińskiego zboża, które nie mogło opuścić zaatakowanego kraju przez zablokowane porty czarnomorskie. Od tego czasu, w ramach tranzytu przez Polskę, z Kołobrzegu m.in. do Rotterdamu, a dalej głównie do krajów Afryki, wypłynęły tysiące ton ukraińskich produktów agro. Stworzone w ten sposób korytarze transportowe zaczęli wykorzystywać także krajowi kontrahenci, w tym pochodzący z południowych części kraju.

Udostępnij