Połowa sezonu letniego za nami

Początek sierpnia to czas podsumowań pierwszej połowy sezonu letniego w Porcie Kołobrzeg. Niezmiennie jedną z największych atrakcji portu są rejsy pasażerskie. W lipcu tego roku skorzystało z nich ponad 76 tysięcy turystów co jest dokładnie takim samym wynikiem jak w roku ubiegłym. Przypomnijmy, że turyści mogą skorzystać z jednej z sześciu jednostek cumujących na stałe w Porcie Pasażerskim (Jantar, Pirat, Monika III, Viking, Santa Maria, CZSZ – 172).
W pierwszej połowie sezonu można zauważyć wzrost gości odwiedzających Marinę Solną. W lipcu tego roku Marinę odwiedziło 350 Gości, czyli o blisko 100 więcej niż w roku ubiegłym. Liczba rezydentów pozostaje na tym samym poziomie w porównaniu do ubiegłego roku czyli blisko 150 jednostek. W Marinie Solnej powstała również pierwsza Biblioteka Morska. Pomysł utworzenia biblioteki morskiej jest wspólnym projektem promocyjnym portów zrzeszonych w ramach Związku Małych Portów Morskich oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kołobrzegu. Wypożyczane książki żeglarze będą mogli oddać w miejscu, gdzie zostały książki wypożyczone lub w innych portach, do których zacumują, a będzie znajdował się tam regał w ramach biblioteki morskiej.
Ponadto w Porcie Jachtowym turyści mogą skorzystać z Portowego Tramwaju Wodnego, który został uruchomiony trzeci rok z rzędu. Jest to kontynuacja popularnej atrakcji turystycznej oraz promocja Portu Kołobrzeg oraz turystyki morskiej. Operatorem tramwaju wodnego jest Arkadiusz Jagielski (tel. 504 279 404). W sezonie letnim jednostka kursuje codziennie na trasie Port Jachtowy – Rzeka Parsęta (z przystankiem przy Bibliotece Miejskiej z kursem do wysokości hotelu Nad Parsętą) – Port Rybacki – Port Jachtowy. Rejs tramwajem wodnym trwa około godzinę. Dla posiadaczy Kołobrzeskiej Karty Mieszkańca przewidziane są zniżki. Szacuje się, że w sezonie letnim jednostka przewiezie ok. 2000 pasażerów.
Co jeszcze oferuje port? Ponownie bardzo dużą popularnością cieszy się koło widokowe. W tym roku jest to aż 60 metrowa konstrukcja, która jest jedną z najwyższych tego typu w kraju. Osoby odwiedzające port mogą również wejść na falochron wschodni z którego można podziwiać wyjątkowe zachody słońca, a także statki na redzie Portu Kołobrzeg. W Reducie Morast funkcjonuje natomiast klub żeglarski z tawerną oraz grillem, a także muzyką graną przez DJ’a (czwartki, piątki, soboty). Na Wyspie Solnej znajdują się sezonowe atrakcje dla najmłodszych, tj. miasteczko rodzinne oraz wesołe miasteczko.
Od lat dużym zainteresowaniem cieszy się Targ Rybny w Porcie Rybackim, gdzie można kupić świeże ryby od miejscowych rybaków oraz przetwory rybne lokalnych firm. Można tam też z bliska zobaczyć trud pracy ludzi morza i zapoznać z budową i wyposażeniem kutrów. W tym roku ze względu na typ jednostki URTYP i miejsce postoju w Porcie Rybackim odbywają się rejsy o tematyce rybackiej. Goście podczas rejsu usłyszą historię portu i rybaków, dowiedzą się ciekawostek na temat rybołówstwa i w miarę możliwości zostaną poczęstowani lokalnym śledziem. Rejs trwa ok. 50-60 minut. Kontakt: 506 095 971.

Udostępnij