Terminal pasażerski w Kołobrzegu

Przed nami kolejne wyzwanie. Mimo braku możliwości ubiegania się przez podmioty zarządzające portami o dofinansowanie zadań inwestycyjnych ze środków Unii Europejskiej – co jest spowodowane nieprzystającym modelem zarządzania portami morskimi niebędącymi portami o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej – Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg Sp. z o.o. nie poddaje się i prezentuje koncepcję nowego zadania inwestycyjnego. W związku z brakiem wsparcia również ze strony administracji kraju, Prezes Zarządu ZPM Kołobrzeg Sp. z o.o. podjął decyzję o realizacji projektu inwestycyjnego w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Aktualnie trwają prace nad przygotowaniem trybu wyboru partnera prywatnego.

Tym razem, obszarem zainteresowania inwestycyjnego Zarządu jest zagospodarowanie terenów portu morskiego, na których realizowane są funkcje związane z obsługą ruchu pasażerskiego, tj. przy ul. Towarowej i Portowej. Jest to obszar, który znajduje się w bardzo atrakcyjnej turystycznie części miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie ciągu komunikacyjnego łączącego centrum miasta z latarnią morską. Obecnie obszar ten wykorzystywany jest głównie jako parking dla samochodów osobowych i miejsce sprzedaży pamiątek.

Celem projektu jest stworzenie spójnej zabudowy związanej z obsługą funkcji portowych, funkcji usługowych, funkcji parkingowych i funkcji magazynowych. W ramach inwestycji przewidziano również zagospodarowanie terenu wokół budynków, placów publicznych
z elementami małej architektury, takie jak ławki, siedziska, fontanna oraz ciągi pieszo – kołowe.

Ślady wiatru, „połamane” fale morskie, złoty bursztyn, statki współgrające z lokalizacją były bezpośrednią inspiracją do uzyskania wytycznych w celu kształtowania przestrzeni
i określenia założeń zagospodarowania tego terenu – co można dostrzec
w prezentowanej koncepcji. Sama zabudowa zaś uwzględnia formę i materiały kontrastowe w stosunku do istniejącego otoczenia. Dodatkowo zagospodarowanie terenu pozwoli na stworzenie bariery pomiędzy portem a miastem, mającej na celu zminimalizowanie uciążliwości oddziaływania funkcji przeładunkowej portu.

O kolejnych działaniach Zarządu będziemy informować.

Udostępnij