Wielopoziomowy parking w kołobrzeskim porcie – dzierżawca zbuduje go na własny koszt

Firma Interparking, czołowy inwestor parkingowy w Europie, jest już gotowa do budowy wielopoziomowego parkingu w kołobrzeskim porcie. Obiekt  z 365 miejscami postojowymi powstanie na terenach administrowanych przez Zarząd Portu Morskiego. To projekt realizowany przez miejską spółkę w oparciu o nowatorską formułę. Inwestycja ma zmniejszyć uciążliwości komunikacyjne w porcie i dzielnicy uzdrowiskowej. Budowla ma powstać w czasie do 14 miesięcy od rozpoczęcia prac.
– Bardzo się cieszę, że możemy pokazać realizację nie tylko tych funkcji, które tradycyjnie kojarzą się z portem – mówił podczas konferencji prasowej Artur Lijewski, prezes Zarządu Portu Morskiego w Kołobrzegu. – Ta inwestycja pokazuje, że port może pełnić także funkcję miastotwórczą, wywierając na nią wpływ, ponieważ budowany tutaj parking przyczyni się do usprawnienia systemu komunikacyjnego w tej części miasta.
Budynek, z parterem przeznaczonym na handel i usługi, powstanie przy ul. Portowej, w odległości około 140 metrów w linii prostej od nabrzeża i około 300 m od kołobrzeskiej latarni morskiej. Parking zajmie zaledwie jeden procent powierzchni całego portu zarządzanego przez kołobrzeską, miejską spółkę. Budynek stanie w miejscu, które już dziś wykorzystywane jest głównie jako portowy, ziemny parking.
Innowacyjna formuła projektu polega na tym, że dzierżawca zbuduje obiekt na własny koszt, w zamian za prawo do jego użytkowania i czerpania zysków, przez wskazany w umowie czas. – W 2022 roku ogłosiliśmy postępowanie w celu wyłonienia dzierżawcy, na okres dłuższy niż 10 lat – tłumaczył prezes. W swoich obowiązkach dzierżawca będzie miał wybudowanie i prowadzenie wielopoziomowego parkingu, który po upływie czasu dzierżawy przejdzie na własność naszej spółki. To ona będzie nim wtedy zarządzać.
W maju ubiegłego roku, ZPMK i spółka Interparking Polska podpisały tzw. umowę warunkową, wymagającą spełnienia konkretnych wymogów. Pierwszy wynikał z przepisów  Ustawy o portach i przystaniach morskich, które  nakładają obowiązek uzyskania ministerialnej zgody,  gdy podmiot zarządzający portem, zamierza oddać w dzierżawę nieruchomości położone w jego granicach na okres dłuższy niż 10 lat. Drugi dotyczył uzyskania prawomocnego pozwolenia na budowę. Udało się je zdobyć w pierwszym kwartale tego roku.
Firmę Interparking Polska reprezentował podczas konferencji prasowej Maciej Mosiej: – Działamy w 9 krajach. Prowadzimy już ponad 1000 parkingów – mówił. – W Polsce jesteśmy obecni od lat 12. Nasze flagowe obiekty to: parking pod Placem Wolności w Poznaniu, pod dworcem Na Groblach w Krakowie i na lotnisku im. Lecha Wałęsy w Gdańsku – dodał.
Odpowiadając na pytania dziennikarzy o skalę trudności inwestycji powstającej niedaleko kanału portowego i Bałtyku, uspokoił: – W naszym portfolio mamy m.in. wielopoziomowy parking naziemny na 4 tys. miejsc, który znajduje się na sztucznej wyspie przy wjeździe do Wenecji.
Maciej Mosiej zapewnił, że kołobrzeska inwestycja jest teraz oczkiem w głowie firmy. Zapowiedział wyposażenie parkingu przy ul. Portowej w takie rozwiązania, które Interperking z sukcesem wdraża w innych zarządzanych przez spółkę obiektach. Mowa np. o rezerwacjach online czy rozpoznawaniu tablic rejestracyjnych. – Dołożymy wszelkich starań, żeby godnie służył mieszkańcom Kołobrzegu i wszystkim, którzy to piękne miasto oglądają – zakończył.
Z inwestycji, która ma szansę odkorkować dzielnicę portową i uzdrowiskową Kołobrzegu, cieszy się prezydent Anna Mieczkowska: – Dopełnieniem naszych inwestycji parkingowych będzie ITS, czyli Inteligentny System Transportowy – 30 tablic rozmieszczonych w różnych częściach miasta, skoordynowanych z naszymi wielopoziomowymi parkingami. Na tablicach będą się wyświetlać informacje dla turystów, na którym parkingu są jeszcze dostępne miejsca – mówi prezydentka. Wszystko to powinno sprawić, że uciążliwości komunikacyjne na terenie naszego miasta będą zdecydowanie mniejsze. Myślę, że w ciągu najbliższych trzech lat, cały ten system powinien być już przekazany mieszkańcom i turystom.
Parking w porcie jest jednym z czterech, które powstaną w ramach polityki transportowej miasta w ciągu najbliższych trzech lat. Kolejne to: prawie gotowy parking wielopoziomowy przy ul. Kamiennej, parkingi przy ul. VI Dywizji Piechoty i Fredry.
Na zdjęciu od lewej: Maciej Mosiej z firmy Interparking Polska, Artur Lijewski prezes Zarządu Portu Morskiego Kołobrzegu, prezydent Anna Mieczkowska, zastępczyni prezydenta Ewa Pełechata, na terenie portu, gdzie wkrótce powstanie wielopoziomowy parking.

Udostępnij